Co zrobić, jeśli ...

 

... majtki otulające przeciekają

Wełniane - poddaj obróbce lanoliną (nawet 2 - 3 razy z rzędu), moczyć suche majtki, dzięki czemu zwiększysz efekt impregnacji, następnie przetrzyj szwy woskiem i lekko rozgrzej suszarką.

PUL - poliestrowe pieluszki z powłoką poliuretanową - przetrzyj szwy majtek woskiem i lekko rozgrzej suszarką. Jeśli te środki nie pomogą, konieczne będzie zastąpienie otulaczy nowymi; Niewłaściwe postępowanie z majtkami PUL może spowodować nieodwracalne uszkodzenie nieprzepuszczalnej powłoki. Jeśli majtki wyciekają w okolicy nóg, wybierz bardziej odpowiedni rozmiar.

 

... majtki źle pachną po praniu

Zawsze usuwaj większe zanieczyszczenia z pieluszek - za pomocą bibułki separacyjnej lub prysznica. Przed samym praniem właściwym należy pieluszki wypłukać w zimnej wodzie, całkowicie pozbawionej proszku do prania. Następnie uprać w wyższej temperaturze z dodatkiem proszku do prania i spłukać dwukrotnie. Do ostatniego płukania dodaj pół szklanki octu i kilka kropli olejku lawendowego. Pozwól pieluchom wyschnąć na słońcu, jest to najtańsza i najskuteczniejsza dezynfekcja. Nie przechowuj brudnych pieluszek dłużej niż 2-3 dni (następuje rozkład moczu na bardzo śmierdzący amoniak). Jeśli to konieczne, powtórz cały cykl ponownie.

 

... pieluszki stwardniały po długim okresie użytkowania

Stwardnienie pieluszek spowodowane jest odkładaniem się jonów wapnia i magnezu w tkaninie. Można temu zapobiec, dodając pół szklanki octu lub zmiękczacz Permon M do ostatniego płukania. Czasami można wykonać tak zwaną "obróbkę odwapniającą": rozpuścić 1 do 2 saszetek kwasku cytrynowego w gorącej wodzie (2-3 litry) i zanurz uprane pieluszki w tym roztworze przez dłuższy czas, a następnie spłukuj je jak zwykle.
Uwaga: Pieluchy niszczą się przez suszenie w gorącym słońcu i na kaloryferze !!! NIGDY NIE UŻYWAJ ŚRODKÓW ZMIĘKCZAJĄCYCH TKANINY - zmniejsza to zdolność wchłaniania pieluch !!!

 

 ... na pieluchach są plamy

Tworzenie się plam można wyeliminować przez stosowanie bibułek separacyjnych. Suszenie pieluszek na słońcu ma pozytywy wpływ, gdyż słońce ma właściwości wybielające i dezynfekujące.