Wskazówki dotyczące prania i konserwacji pieluch materiałowych

 

Pranie pieluch przed pierwszym użyciem

Przed pierwszym użyciem zaleca się wszystkie pieluchy wyprać, co zwiększy ich chłonność. Produkty wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak PUL (poliester laminowany) i mikrofibra, wystarczy wyprać tylko raz. Tkaniny chłonne, takie jak bawełna i bambus (wiskoza), należy wyprać co najmniej trzy razy, aby osiągnąć ich pełną chłonność.

Pieluchy osiągają maksimum chłonności po około 10 praniach. Pieluchy i wkładki należy wysuszyć pomiędzy praniami.

 

Wybór środka piorącego

Wszystkie pieluchy można prać używając środka piorącego zawierającego przyjazny dla środowiska i bakteriobójczy wybielacz tlenowy. Polecamy środek piorący Ulrich Natur. Bardzo ważne jest przestrzeganie wskazówek dotyczących dozowania środka piorącego!

 

Podczas prania NIE STOSOWAĆ

Mocno perfumowanych środków piorących – składniki te mogą podrażniać skórę 

Środków piorących zawierających rozjaśniacze optyczne – składniki te mogą podrażniać skórę 

Domowych środków piorących

Orzechów mydlanych, kasztanów, bluszczy

Zdecydowanie nie zaleca się używania środka piorącego FROSCH ALOE VERA SENSITIVE, który w praktyce w kilku przypadkach okazał się zbyt agresywny i jego długotrwałe stosowanie prowadziło do całkowitego zniszczenia pranego materiału.

 

Zawsze należy przestrzegać wskazówek producenta dotyczących prania pieluch!

 

 

 

Jakich dodatków używać podczas prania a jakich nie używać?

 

Zmiękczacz wody – TAK

Dawkowanie w zależności od stopnia twardości wody.  Możemy polecić odkamieniacz Ulrich –  dodać około 30 ml do przegródki na płyn zmiękczający do tkanin. Neutralizuje pozostałości środków czyszczących i zapachy amoniaku.

 

Wybielacz tlenowy – TAK

Dodajemy do prania tylko wtedy, gdy wybielacz tlenowy nie jest zawarty w środku piorącym.

 

Wybielacze na bazie chloru, ocet lub kwas cytrynowy – NIE

Składniki te mogą uszkodzić pieluchy.

 

Płyn do płukania tkanin – NIE

Obniża chłonność, szkodliwy dla środowiska.

 

Środek piorący FROSCH ALOE VERA SENSITIVE – NIE

W praktyce, w kilku przypadkach okazał się zbyt agresywny i jego długotrwałe stosowanie prowadziło do całkowitego zniszczenia pranego materiału.

 

 

 

 

Co zrobić z brudnymi pieluchami materiałowymi?

 

1. Usuń zawartość pieluch, w tym pieluchę separacyjną. Biodegradowalne pieluchy separacyjne nadają się do kompostowania. Wszystkie inne pieluchy separacyjne należy wrzucać do odpadów komunalnych. W żadnym wypadku nie należy wrzucać pieluch separacyjnych do toalety.

2. Spłucz z pieluch grubsze nieczystości, a jeżeli przechowujesz je brudne przez dłuższy czas, pozostaw do wyschnięcia. Brudne pieluchy przechowywać w zamykanym woreczku na pieluchy lub wiaderku.

3. Pranie

 

1. krok: Cykl płukania: 20–30 minut, zimna woda.  Pod koniec upewnij się, że brudna woda została odprowadzona z pralki.

2. krok: Główny cykl prania:  Pranie w 60 stopniach Celsjusza z silnym środkiem czyszczącym. Prać przez około 2 godziny. Wirowanie 800–1000 obr./min. W razie potrzeby zalecamy użycie zmiękczacza lub odkamieniacza w celu uzdatnienia Twojej wody. Podczas prania ważne jest, aby skorzystać z programu prania z większą niż zwykle ilością wody (zwykle jest oznaczany jako WODA PLUS lub DODATKOWE PŁUKANIE). W żadnym wypadku nie wybieraj programu ECO – temperatura prania takich programów jest zazwyczaj niewystarczająca, zużywają niewystarczającą ilość wody...).

3. krok:  Dotyczy wyłącznie kwadratowych pieluch. Aby zapobiec długotrwałemu, powolnemu kurczeniu się pieluch, zaleca się lekko rozciągnąć jeszcze wilgotne pieluchy we wszystkich kierunkach i strzepnąć.

 

Temperatura prania

Zawsze należy kierować się wskazówkami producenta Twoich pieluch. W przypadku zastosowania wyższej niż zalecanej temperatury prania pieluchy mogą ulec uszkodzeniu. Pralki i środki piorące są dziś znacznie bardziej wydajne niż kiedyś, kiedy pieluchy trzeba było gotować.  Dlatego też pieluchy są czyste nawet w temperaturze 40–60 stopni!  Jeśli Twoje dziecko jest chore, pieluchy z materiałów bawełnianych można również wygotować.  W normalnych warunkach nie jest to jednak konieczne i niepotrzebnie tylko skracamy żywotność pieluchy.

 

4. Suszenie

Ekstremalne ciepło lub mróz mogą uszkodzić materiał PUL!  Wszelkie produkty zawierające PUL NIE WOLNO suszyć na mrozie, na grzejniku lub na słońcu.

Pieluchy bawełniane, w ostateczności, mogą być suszone w suszarce po wybraniu najbardziej delikatnego programu.  Jednak jej długotrwałe stosowanie prowadzi do nadmiernego kurczenia się pieluch. Jeżeli to możliwe, preferuj suszenie na słońcu lub suszenie naturalne.

Pieluchy i materiały bambusowe – NIE WOLNO SUSZYĆ W SUSZARCE. 

 

 

 

Wskazówki dotyczące lepszego i delikatniejszego prania

 

Po wypłukaniu pieluchy należy ją pozostawić do wyschnięcia.  Następnie wrzuć ją do innych brudnych pieluch. Jest to ważne, ponieważ w mokrych pieluchach mogą mnożyć się bakterie.

Otulacze PUL należy prać osobno.  Jeżeli otulaczy nie pierzesz od razu, zaleca się je przepłukać wodą i umieścić do czasu wyprania w woreczku na pieluchy. Unikniesz tym zniszczenia materiału PUL, do którego doszłoby z czasem, gdyby otulacze były przechowywane poplamione moczem.

Plamy z mleka matki znikają pod wpływem promieni UV! Świeżo wyprane i wciąż wilgotne pranie należy po prostu wysuszyć na słońcu. 

Plamy można także usunąć wcześniej. Przepłucz pieluchę i usuń plamy mydłem żółciowym lub odplamiaczem Ulrich. Zostaw odplamiacz przez około 15 minut, by mógł zadziałać, przepłucz pieluchy i pozostaw je do wyschnięcia.

Podczas przechowywania pieluch należy unikać ekstremalnego ciepła (obok podgrzewacza wody lub na słońcu) i zimna (mróz), które mogą uszkodzić tkaninę PUL. 

Nie zapomnij o wyczyszczeniu pralki raz w miesiącu!