Dlaczego XKKO ECO?


Czym jest bioplastik PLA?

Biopolimer PLA, którego używamy do produkcji, produkowany jest w USA z odpadów genetycznie niezmodyfikowanej kukurydzy. Dlatego importujemy materiał przyjazny dla środowiska, który jest wytwarzany ze źródeł odnawialnych i nie jest zależny od produkcji ropy naftowej lub jej zanieczyszczeń.
PLA jest rozpoznawana na całym świecie i certyfikowana do użytku w przemyśle spożywczym, a jego bezpieczeństwo zdrowotne jest w 100% gwarantowane. Dla klientów oznacza to koniec strachu przed niebezpiecznymi zabawkami z tworzywa sztucznego i naczyniami dla dzieci, które mogą zawierać szkodliwe ftalany, dioksyny i inne substancje zagrażające zdrowiu dzieci. Dzięki najnowocześniejszej wiedzy naukowej może istnieć również plastik bez ryzyka dla zdrowia - będąc jednocześnie doskonale wyrafinowanym, przyjaznym dla środowiska i biodegradowalnym.

Materiał PLA wygląda, od pierwszego wejrzenia i dotyku, podobnie jak powszechnie stosowane tworzywa na bazie ropy naftowej, nawet o takich samych właściwościach: elastyczność, twardość, przezroczystość, elastyczność i trwałość. Różni się jednak od zwykłych tworzyw sztucznych specyficznym procesem produkcyjnym.
W przeciwieństwie do konwencjonalnych tworzyw sztucznych, produkty z bioplastiku PLA są również bezsmakowe i bezzapachowe. Nie zawierają żadnych alergenów. Są zatem odpowiednie także dla bardziej wrażliwych dzieci i niemowląt z problemami zdrowotnymi.

Wszystkie produkty bioplastyczne PLA ulegają biodegradacji. Mogą być naturalnie degradowane, kompostowane i przekształcane w wysokiej jakości biomasę lub humus. Dlatego nie stanowią żadnego obciążenia ekologicznego i są dobrym znakiem dla pokoleń naszych dzieci.

 

W jaki sposób produkuje się bioplastik PLA?

Podstawowym surowcem dla produkcji tego materiału jest biomasa roślinna (np. Kukurydza, zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, trzcina cukrowa, soja, tytoń) i naturalne surowce, takie jak celuloza i węgiel brunatny. Bioplastik jest wytwarzany ze skrobi tych roślin. W celu przekształcenia skrobi w substancję o właściwościach odpowiadających tworzywom ropopochodnym, konieczne jest wystawienie jej na działanie wysokich temperatur i uzyskanie glukozy przez jej izolację. Kwas mlekowy, a następnie kwas polimlekowy (stąd nazwa "PLA") otrzymuje się z glukozy przez fermentację.
Do produkcji tego materiału można stosować te same urządzenia, które są używane do produkcji konwencjonalnych tworzyw sztucznych, z tą różnicą, że produkcja bioplastików jest do 65% mniej energochłonna i nie wykorzystuje ropy naftowej ani dodatkowych mieszanek chemicznych, zmiękczacze lub inne czynniki syntetyczne powodujące nadpobudliwość, alergie i wzrost estrogenów w organizmie. Tworzywa PLA są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż konwencjonalne tworzywa sztuczne.

 


Do czego służą produkty z materiałem PLA? Jakie są ich wady?

Są często używane tam, gdzie konieczne jest użycie plastiku o skróconej żywotności. Zwłaszcza tam, gdzie wymagane są wyższe wymagania dotyczące jakości i zdrowia - w szpitalach, ale także w domach i kuchniach, w których plastik styka się z żywnością.
Obecnie z materiałów tych można zrobić niemal wszystko: talerze, sztućce, kubki, torby, pudełka na żywność, deski do krojenia, tace, talerze i inne przedmioty codziennego użytku.
Są wreszcie używane w fast foodach, restauracjach, festiwalach, na piknikach domowych i grillach w ogrodach.
Masowa ekspansja biotworzyw została jak dotąd utrudniona przez ich wysoką cenę. Obecnie są droższe od materiałów syntetycznych wytwarzanych z ropy naftowej. Ściślejsza regulacja w poszczególnych krajach, a także w całej UE, zachęcająca do stosowania przyjaznych dla środowiska tworzyw sztucznych i rozwoju technologicznego, może jednak wkrótce odwrócić tę sytuację.
Ekspansja bioplastiku jest również logicznie związana z faktem, że konsumpcja ropy jest nadmierna, jej cena stopniowo rośnie, a jej rezerwy kurczą się na całym świecie. Przyczynia się to również do szybszego rozwoju technologii bioplastycznych, zwiększenia ich produkcji i stopniowego obniżania ich cen.



W jaki sposób biotworzywa ulegają rozkładowi lub kompostowaniu?

Ich zaletą jest przede wszystkim biodegradowalność i kompostowalność. Te ekologiczne materiały najlepiej rozkładają się pod działaniem bakterii glebowych, wyższych temperatur, dużej ilości powietrza i wyższej wilgotności otoczenia.
Dlatego są one predestynowane do kompostowania w dużych przemysłowych kompostownikach, gdzie są przekształcane w wysokiej jakości biomasę i humus, które mogą być dalej stosowane jako substytut nawozów przemysłowych. Ale mogą być również kompostowane w twoim ogrodzie, a nawet stosowane jako nawóz w doniczkach. Czas rozkładu zależy od warunków i grubości ściany produktu. Testy i kontrole wykazały 100% degradacji w kompostowniach przemysłowych w ciągu kilku tygodni.
Są one również rozkładane na wysypiskach, po pokryciu ziemią, ale zajmuje to znacznie więcej czasu.


 
Bioplastiki nie nadają się do recyklingu, ale do kompostowania.