Dlaczego XKKO Organic?


• Bawełna organiczna jest bardziej miękka w dotyku, ponieważ zawiera nienaruszone włókna bawełny za pomocą chemikaliów stosowanych w tradycyjnym uprawianiu i przetwarzaniu bawełny

• Bawełna organiczna ma przyjemniejszy, naturalny aromat, ponieważ podczas jej przetwarzania nie stosuje się formaldehydu

• Bawełna organiczna jest łagodniejsza dla skóry i pod względem alergii nie zawiera szkodliwych chemikaliów

• Bawełna organiczna ma wyższy stopień przepuszczalności

To tylko niektóre powody, dla których  produkty z bawełny organicznej są zdrowe i wskazane. Wydaje się, że tradycyjna bawełna jest zdrowa, można powiedzieć: "Bawełna - taki przyjemny materiał ..."

 

Ale czy wiesz, że ...?

Konwencjonalna uprawa bawełny wykorzystuje prawie jedną czwartą światowych pestycydów i zgodnie z informacjami dostarczonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), każdego roku 20 000 ludzi umiera z powodu zatrucia pestycydami w krajach rozwijających się. Czy widziałeś kiedyś zdjęcie rąk rolnika uprawiającego bawełnę w tradycyjny sposób?
Większość bawełny uprawia się w krajach rozwijających się, a ogromna liczba nadużywanych pestycydów i nawozów chemicznych ma szkodliwy wpływ na żyzność gleby. I to, paradoksalnie, powoduje jeszcze większe zużycie chemikaliów.
WHO klasyfikuje do 40% pestycydów stosowanych w uprawie konwencjonalnej bawełny jako niebezpiecznych. Najsmutniejsze jest to, że małe dzieci, które są zagrożone ostrym zatruciem, również biorą udział w jego uprawie. Niebezpieczne pestycydy stanowią również zagrożenie dla źródeł wody pitnej, a wymiar społeczny tego problemu jest również znaczący. Rodziny rolników uprawiających tradycyjną bawełnę po śmiesznie niskich cenach często wpadają w spiralę zadłużenia. Potrzebują pieniędzy na zakup coraz większej ilości pestycydów itp. Nie mogą wydostać się z błędnego koła, a na przykład w Indiach występuje ogromna liczba samobójstw wśród tych rolników.
Jak wykazało badanie z 2004 roku przeprowadzone przez Uniwersytecie Łódzkim, pozostałości niebezpiecznych pestycydów można również wykryć w ubraniach bawełnianych, które docierają do klienta końcowego.
Ekologiczna bawełna stanowi alternatywę. Jest uprawiana w ponad 22 krajach, w tym wielu rozwijających się. Popyt na bawełnę organiczną stale rośnie. Popyt może bezpośrednio wpływać na sposób jej uprawy, co ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo środowiska, a także pozytywny wpływ społeczny na życie rolników. Nawet Ty możesz pomóc, rozważnie dokonując zakupu...

 
Co to jest bawełna organiczna?

Bawełna organiczna to bawełna hodowana bez użycia syntetycznych chemicznych pestycydów, herbicydów i nawozów. Zamiast pestycydów stosowanych w rolnictwie stosuje się naturalne metody. Podczas przetwarzania i produkcji produktów z bawełny organicznej nie używa się toksycznych chemikaliów. Podczas noszenia i używania produktów z bawełny organicznej nie jesteśmy narażeni na działanie pozostałości chemicznych, a jednocześnie przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska.

Ponadto, tkaniny z bawełny organicznej podlegają mniejszemu przetwarzaniu, a zatem są bardziej trwałe i zachowują większą naturalną miękkość. Tak więc, kupujesz znacznie wyższą jakość, a nawet dobre samopoczucie ...

Bawełna organiczna jest uprawiana zarówno w gospodarstwach certyfikowanych, a później przetwarzana przez małe firmy, które dbają o etyczne warunki pracy. Kupując takie tekstylia masz świadomość, że dokonujesz właściwego wyboru i, że  nie zostały one uszyte w niewyobrażalnych warunkach pracy w tak zwanych wyzyskach lub przez dzieci, które pracują bardzo często w takich zakładach.